Cesis

Niewątpliwą atrakcją tego zabytkowego, porównywanego przez niektórych z Malborkiem średniowiecznego miasteczka, są ruiny zamku krzyżackiego – najwspanialszej swego czasu rezydencji wielkiego mistrza Zakonu Inflanckiego.

W historiografii miasto występuje pod niemiecką nazwą Wenden, pochodzącą prawdopodobnie od jednego z mniejszych plemion bałtyckich. W literaturze polskiej spotyka się określenie Kieś. Cesis jest siedzibą rolniczego powiatu, liczącego ok. 19 500 mieszkańców. Położone prawie w samym sercu parku narodowego Gauja, mniej więcej w połowie drogi z Siguldy do Valmiery, stanowi świetny punkt wypadowy we wszystkie jego rejony.

Najważniejszym zabytkiem Cesis są oczywiście ruiny zamku inflanckiego. Wznoszenie twierdzy rozpoczęto w latach 1207-1209, liczne rozbudowy i modernizacje trwały praktycznie bez przerwy aż do początku XVI w. Poważne zniszczenia podczas wojen z lat 1577-1578 i 1703 obróciły z biegiem czasu zamek w ruinę, z których dziś okazale prezentuje się zwłaszcza okrągła wieża południowa, kryta spiczastym hełmem. Zachwyt turystów wzbudza także kwadratowa wieża zachodnia o grubości muru ponad 4,6 m.

Zbudowany w 1777 r. na miejscu wschodniego podzamcza pałacyk, jako siedziba grafa Karla Eberharda von Siewers, mieści Cesu vestures muzejs (Muzeum Historyczne), Pils iela 9 (tel. 41121772; 10.00-17.00: 0,30-0,50 Ls). Można w nim zapoznać się m.in. ze znaleziskami archeologicznymi z okolic Cesis. Oba obiekty otaczają resztki murów obronnych oraz park miejski ze wzgórzem Riekstu (Wzgórze Orzechowe) i niewielkim jeziorem u jego podnóża.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: